Osoba Władysława Grabskiego jest niezwykle barwna, a zasługi jego są dla II RP tak liczne, że nie będę się nad nimi rozwodził. Z numizmatycznego punktu widzenia, jest on jedną z najważniejszych postaci w historii polskiego pieniądza. Dzięki niemu bowiem w Polsce od 90 lat walutą bez przerwy obowiązującą jest złoty. (w tym roku przypadła ta okrągła rocznica dokładnie 28 kwietnia, co niestety nie zostało nijak upamiętnione przez NBP, poprzez chociażby emisję pamiątkowej monety, a szkoda). Ale może kilka słów o tym jak do tego doszło z historycznego punktu widzenia.
17 grudnia 1923 roku prezydent Stanisław Wojciechowski desygnował Władysława Grabskiego na premiera. Jednym z najważniejszych zadań stojących przed Grabskim było ustabilizowanie sytuacji finansowej kraju, w tym zlikwidowanie panującej hiperinflacji. W tym celu premier przeprowadził dwie reformy- skarbową i walutową. Skarbową pominiemy, gdyż nie ma ona znaczenia dla numizmatyki, natomiast istotna jest walutowa. Można ją podzielić na dwa etapy- pierwszy: ustabilizowanie kursu marki polskiej i zlikwidowanie hiperinflacji; drugi: emisja nowej waluty. Pierwszy etap zakończono pomyślnie ze względu na interwencję na giełdzie w wysokości 2,5 mln dolarów, co ustabilizowało kurs marki na poziomie 9 mln marek polskich za 1 dolara. Dzięki temu, państwo odzyskało zaufanie obywateli, którzy zaczęli odsprzedawać państwu swoje zasoby dewizowe. Drugi etap rozpoczął się już w styczniu 1924 roku, kiedy utworzono spółkę akcyjną Bank Polski, która miała na mocy ustawy z 1919 roku być polskim bankiem centralnym i jedynym emitentem pieniądza. Instytucja ta rozpoczęła swoją działalność 28 kwietnia 1924 roku i wprowadziła w tym dniu nową walutę- złoty polski. Walutę wymieniano po kursie 1 złoty polski= 1 800 000 marek polskich.
1 złoty 1929 (Zbiory własne)
Czas więc na drugie wydarzenie którego rocznicę dziś obchodzimy- denominacja.
7 lipca 1994 roku Sejm uchwalił Ustawę o denominacji, na mocy której 1 stycznia 1995 roku wycofano z obiegu stare monety i banknoty, a wprowadzone nowe banknoty drukowane już w 1994 roku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz