niedziela, 15 stycznia 2017

Co warto wiedzieć przed zakupem monet antycznych -cz. 1 literatura







Monety antyczne - wybijane w różnych miejscach globu przez kilkaset lat. Kilkaset ośrodków, niezliczona wręcz ilość odmian. W samym mennictwie rzymskim, gdyby ograniczyć się do jednego panowania, ciężko będzie zebrać wszystkie odmiany przez całe życie. Nic więc dziwnego, że numizmatycznie jest to "temat" popularny praktycznie wszędzie.

W Polsce, w obliczu coraz większego zainteresowania monetami ze strony inwestorów, można zauważyć wzrost zainteresowania antykiem z każdej praktycznie półki cenowej. Jest to spowodowane wieloma względami. W moim przypadku np. z pobocznej części kolekcji stała się to jedna z dwóch głównych dziedzin, które zbieram. Ostatnio coraz bardziej zresztą wysuwa się na prowadzenie pod kątem liczebności. A jest to spowodowane wyraźnym wzrostem cen monet wielkopolskich, na które ostatnimi czasy nieraz mnie po prostu nie stać (ale nie zamierzam przepłacać, więc w sumie mnie to nie boli).

Skoro więc antyk zyskuje sobie i u nas coraz więcej zwolenników, czas na kilka słów dla początkujących...
Po pierwsze wiedza. 
Jak zawsze będę to podkreślał - żeby dobrze budować kolekcję, trzeba najpierw zdobyć choć podstawową wiedzę!

W przypadku antyku nie jest to jednak takie proste - publikacje mające niekiedy po kilkadziesiąt lat, często w Polsce niedostępne, na zachodzie po prostu drogie.
Ale nie jest na szczęście tak źle. W przypadku monet rzymskich podstawę stanowią katalogi Roman Republican Coinage i Roman Imperial Coinage - obie dostępne w pdfie, wymagające jedynie podstawowej znajomości jęz. angielskiego.

W przypadku prowincji rzymskich nie ma w sumie jednego kompleksowego dzieła, najlepiej szukać monografii.

W przypadku monet greckich sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Najlepszymi publikacjami są te z serii Sylloge Nummorum Graecorum, jednak nie ma ich w pdfach, a i w Polsce jest o nie bardzo ciężko. Na szczęście w ramach tej serii istnieją też tomy wydane w Polsce! Można je nabyć w PAU w Krakowie za śmieszną wręcz kwotę 42 zł za tom (plus minus wartość jednego przyzwoicie zachowanego brązu greckiego),


Warto też zaopatrzyć się w "Mennictwo starożytnej Grecji" autorstwa prof. Mariusza Mielczarka - bardzo przystępnie zaprezentowane informacje, które dają ogrom wiedzy, zwłaszcza tej bazowej, którą potem można rozwijać. (do nabycia najtaniej w PTN)

Znalezione obrazy dla zapytania mennictwo greckie mielczarek


W przypadku mennictwa rzymskiego do Republiki taką pozycję stanowi kompendium autorstwa Bartosza Awianowicza


Na dziś to tyle, za tydzień cz. 2 tym razem przyjrzymy się stronom internetowym gdzie można znaleźć informacje, a za dwa tygodnie w cz. 3 zajmiemy się samym kupnem monet antycznych

Zapraszam :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz