Temat biblioteczki numizmatycznej poruszałem nieraz i pewnie nieraz go jeszcze poruszę... Dziś zajmę się jednak szerzej początkami wiedzy, jaką każdy powinien nabyć...
Niedawno zapoczątkowałem na forum tpzn niewielką dyskusję - http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,9159.0.html. Przy tej okazji okazało się, że... nie ma idealnej książki na początek - polecany przez wszystkich Kałkowski ma błędy i jest nieaktualny w wielu przypadkach, Dylewski to przerost formy nad treścią, a i Cywiński nie jest cudowny (jego jeszcze nie czytałem - trzeba nadrobić)... Co więc ma zrobić początkujący numizmatyk? Czy sięgać do błędnych danych? Ale co mu pozostaje, gdy innych nie ma... I tu właśnie pojawia się ten problem - od czego zacząć budowanie wiedzy numizmatycznej - książek i artykułów na wszelkie tematy jest oczywiście mnóstwo, wiele z nich dostępnych jest również w internecie, chociażby na chomiku.
W mojej opinii mimo, że Kałkowski ma błędy warto zacząć od niego, ponieważ mówi przekrojowo o całym mennictwie zahaczając również o miejskie. Jednak równocześnie trzeba koniecznie orientować się w postępie badań - a więc fora numizmatyczne i kolejna czytanka w postaci Dylewskiego (warta uwagi zwłaszcza jako prezent ze względu na dużą ilość ciekawostek i przystępną formę). Fora jakie warto odwiedzić to na pewno monety.pl i forum.tpzn.pl - jest tam masa informacji.
Dalej na pewno warto na początek zacząć interesować się wszystkim po trochu - nie od razu Rzym zbudowano, profil naszej kolekcji powinniśmy ustalić dopiero, gdy wiemy, co nas faktycznie interesuje.
I najważniejsze - gdy już wiemy czego chcemy - literatura, literatura i jeszcze raz literatura! i to specjalistyczna.
Na dziś to tyle ;) przy okazji pojawiło się kilka nowych książek - niedługo obiecuję Wam o nich napisać ;)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz