Dyskusja nabiera powolutku rozpędu, jednak zainteresowanie jest, zachęcam więc do komenowania w dalszym ciągu ;)
a tak w ramach nowinek - Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk zmienił nazwę strony internetowej na niemczyk.pl oraz w związku z tym maila...
a oprócz tego, kto pamięta szeląga z tego wpisu? Dodatkową ciekawostkę z nim związaną znalazłem, otóż w przeciwieństwie do notowanej w literaturze odmiany, ta nie ma tarcz przy herbach :)
sobota, 28 lutego 2015
piątek, 27 lutego 2015
Dokąd zmierza numizmatyka?
Dziś zrobimy mały eksperyment... W tytule posta macie pytanie... Propozycja moja jest dla wszystkich następująca. Na różnych forach duża ilość osób wypowiada się na ten temat, ale warto by było trochę to rozszerzyć - co zrobić, by nie poszła w tę stronę... Stąd też moja propozycja
wtorek, 24 lutego 2015
Coraz bardziej współczuję kolekcjonerom monet II RP
Dziś trafiła mnie informacja opublikowana na facebooku przez firmę Numizmatyka Polska. Komunikat jest następujący: NIE WSZYSTKO ZŁOTO CO SIĘ ŚWIECI...
niedziela, 22 lutego 2015
Nowy numer GZN
Tak, jest wreszcie marcowy numer GZN http://www.ptngdansk.site88.net/gzn.html. Znów z moim artykułem - mam nadzieję, że ciekawym... Ale najciekawszy chyba jest artykuł o plombach, zachęcam Was serdecznie do wnikliwej lektury - warto, u mnie zmienił podejście do plomb ;)
niedziela, 15 lutego 2015
Co tu się dzieje...
Niedawno pojawiła się na allegro moneta... denar poznański Ludwika Węgierskiego... Jednak do tego, że co jakiś czas wypływają na rynek take monetki już się przyzwyczaiłem... Co więc mnie dziwi?
czwartek, 12 lutego 2015
Bank Polski
Ostatnio obiecałem Wam pokazać jedną z moich plomb, padło więc na najnowszy nabytek, który dziś właśnie do mnie dotarł. Jest to plomba Banku Polskiego.
środa, 11 lutego 2015
Patyna, numizmatyka i co z tego wynika?
Ostatnio na forum TPZN rozgorzała niezwykła dyskusja na temat oryginalności sztucznie spatynowanego orta. Przy tej okazji odezwały się głosy dotyczące "haniebności" takiego procesu... Jednak co to w zasadzie jest patyna i jakie ma dla numizmatyków znaczenie...?
wtorek, 10 lutego 2015
Monety 2015
Tak, są już w obiegu... Ja dotychczas trafiłem 1 grosz. Ale znane są również 20 gr, 50 gr, 1 zł i...5 zł... Czyli jednak.
niedziela, 8 lutego 2015
Plomby - nasi mali przyjaciele
Plomby, temat rzeka, są ich tysiące... Dlaczego jednak są tak niedoceniane przez numizmatyków, skoro są częścią numizmatyki?
piątek, 6 lutego 2015
Denarki jagiellońskie
Zna je chyba każdy... Małe niepozorne monetki. Ktoś nieobeznany z numizmatyką, widząc je po raz pierwszy po tym jak np zobaczy denary z XI wieku stwierdza, że to coś strasznie malutkiego i niemożliwe, żeby to był normalny pieniądz... Ale jest to temat niezwykle ciekawy. Dość dobrze są opracowane monety koronne Jagiellonów, jak jest jednak z miejskimi?
Subskrybuj:
Posty (Atom)