poniedziałek, 13 lutego 2017

Co warto wiedzieć przed zakupem monet antycznych cz.3 - gdzie kupować

No i dobrnęliśmy do części 3 z małym poślizgiem, za co przepraszam wszystkich oczekujących.

Tym razem zajmiemy się samymi zakupami.

Tak więc dzisiejszy wpis będzie mówił o tym:
- gdzie kupować
-jak kupować
-i najważniejsze - co kupować, a co omijać szerokim łukiem

Zaczynamy!

Najpierw zaczniemy od tego gdzie kupować. Opcji jest mnóstwo.

Po pierwsze aukcje.

Dlaczego zaczynamy właśnie od nich? No cóż, są najpewniejszym źródłem. Domy aukcyjne dają gwarancje autentyczności, więc jeśli okaże się, że nabyliśmy kopię, zawsze możemy ją zwrócić, co w przypadku antyku jest dość istotne.
Poza tym, to aukcja wyznacza cenę, tu nigdy nie ma obaw, że przepłacimy. Dajemy za dany walor tyle, ile uznaliśmy za słuszne, jeśli się uda, to zawsze będzie to dla nas adekwatna cena!
Idąc dalej, monety antyczne sprzedawane na aukcjach są bardzo różnie opisywane i sprzedawane, bywa, że sprzedawca coś przeoczy, albo w locie kilku monet popularnych trafi się jedna bardzo rzadka, czy wręcz unikatowa.
No a na koniec, nie ma co ukrywać, najładniejsze monety przeważnie lądują na aukcjach...

Po drugie internet

Internet jest ostatnio miejscem, w którym toczy się większość życia numizmatycznego, także aukcyjnego. Monety antyczne możemy kupić na allegro (mały przekrój, przeważnie słabe stany, chyba że u porządnych sprzedawców), oraz na ebayu (ebay.de, ebay.co.uk, ebay.com, ebay.fr).
Aukcje internetowe oczywiście różnią się od siebie dość znacznie. Wśród np monet greckich łatwo o falsy, z kolei wśród monet rzymskich nierzadko trafiają się piękne i unikatowe sztuki. U kogo kupować? Cóż, na początek u profesjonalnych sprzedawców - GNDM, ANMN, Savoca, LANZ, SOL, to są firmy, które zdecydowanie można polecić!

Po trzecie sprzedaż bezpośrednia i wymiana

Na wszelkiego rodzaju giełdach, spotkaniach etc można się spotkać z monetami antycznymi. Czy jest to bezpieczne? Dla zaawansowanego kolekcjonera jak najbardziej, początkującym odradzam, ceny są przeważnie wygórowane, a i falsów jest sporo...

Teraz czas pomyśleć o tym jak kupować.

Aukcje na ebayu oraz za granicą wiążą się z koniecznością założenia konta na paypal (darmowego, więc to nie problem). Jedyna uciążliwość tego wyboru to fakt, że trzeba pamiętać, iż zaksięgowanie tam pieniędzy trwa kilka dni...
Gdy mamy już konto na paypal czas pomyśleć o kwestiach czysto technicznych. Portali aukcyjnych jest sporo, tu niestety nie mamy wyjścia, trzeba przeglądać wszystko osobno, ale do aukcji domów aukcyjnych istnieje na szczęście platforma sixbid.com. Tu możemy przez wyszukiwarkę szukać tego, co nas interesuje, mając od razu wyciag ze wszystkich najbliższych aukcji (a prawie wszystkie poważne firmy mają umowę z sixbid'em).

Pozostaje więc kwestia ostatnia co kupować a co nie.
W pierwszej kwestii sprawa jest stosunkowo prosta, wybieramy swój zakres zainteresowań (im węższy tym lepiej), a potem szukamy monet, których jeszcze nie mamy, a stać nas na nie (tu warto skupiać się na tym, aby stan zachowania był jak najlepszy, gdyż w razie ewentualnej potrzeby sprzedaży szybko spieniężymy kolekcję, na przeciętnie zachowane sztuki warto wydać pieniądze tylko jeśli są rzadkie). Omijać natomiast należy wszelkie "loty do czyszczenia", złom, ledwie czytelne egzemplarze, aukcje z kiepskimi zdjęciami.



6 komentarzy:

  1. Bardzo fajny artykuł, w sieci brakuje właśnie takich materiałów o antycznych monetach. Kupowanie w internecie jest bardzo wygodne, ale zgodzę się z tym, że trzeba bardzo uważać, wciąż można natrafić na osoby, które bazują na niewiedzy klientów. Moim zdaniem to się jednak powoli zmienia na lepsze ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za komentarz, oczywiście sytuacja zmienia się powoli na lepsze, ale tylko w niektórych aspektach. Faktem jest, że coraz więcej firm zaczyna doceniać antyk i rozumie potrzebę jego poprawnego opisywania. Jednak na rynek przybywa coraz więcej fałszerstw, zwłaszcza z Bałkanów, na które nacinają się nawet poważni znawcy tematu , więc do idealnej sytuacji wciąż jeszcze daleko

      Usuń
  2. Lanz i Savoca jako profesjonalni sprzedawcy z gwarancją autentyczności :) hahahah dobre sobie. Widać Pojęcie o antyku ma Pan marne, mogę zaraz wrzucić po kilka linków kopii monet sprzedawanych przez Lanz i Savoca.

    OdpowiedzUsuń
  3. To, że zdarza im się sprzedawać fałszywe nie zmienia faktu że jeśli nie jest to nigdzie wskazane w opisie aukcji zawsze można je zwrócić. Coś mało Pan wie jak na takiego "eksperta"

    OdpowiedzUsuń
  4. Jak już zacznie się przygodę z numizmatyką, to już nie ma odwrotu. Tylko się szuka różnych perełek, które chciałoby się mieć w swojej kolekcji. A czy wy macie tego typu złote monety https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety . Mieć takie u siebie...

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń