piątek, 14 kwietnia 2017

Denary legionowe Septymiusza Sewera

Dla kogoś, kto dopiero zaczyna przygodę z numizmatyką antyczną, tytuł niniejszego wpisu może się wydać dziwny. Denary legionowe - zgoda, ale jakiego Sewera? Przecież to Marek Antoniusz bił takie denary!
Pełna zgoda, ale i Septymiusz Sewer miał na początku swojego panowania emisję denarów tzw. legionowych.W 4 tomie RIC widnieją one przy panowaniu Septymiusza Sewera pod numerami 2-17, a więc łącznie zostały wybite dla 16 różnych legionów rzymskich. Co je wszystkie łączyło? Poparły Septymiusza Sewera, wodza, uzurpatora w jego "marszu na Rzym". A, że miał on więcej szczęścia od swoich konkurentów to wygrał i jedną z pierwszych - o ile nie pierwszą - emisji monet poświęcił właśnie tym, którym władzę zawdzięczał.

Uhonorowane w ten sposób zostały legiony:
-I Adiutrix
-I Italica
-I Minervia
-II Adiutrix
-II Italica
-III Italica
-IIII Flavia
-V Macedonica
-VII Claudia Pia Didelis
-VIII Augusta
-XI Claudia Pia Didelis
-XIII Gemina
-XIIII Gemina Martia
-XXII Primigeneia
-XXX Ulpia

I proszę już pierwsza ciekawostka - nie 16 a 15 legionów - czemu? Ponieważ Legion XXII został uczczony w dwóch wariantach stempla (w drugim zapomniano dodać początek jego przydomku)...

Wszystkie te sztuki są dość rzadkie i trudno zdobyć pełną kolekcję. Ja moge się pochwalić posiadaniem aż 4 (z czego na jedną czekam, dotrze już niestety po świętach :( )

Legio II Adiutrix:
Legio V Macedonica:

Legio VIII Augusta:

Jak widać w tym wypadku nie wybrzydzałem - adiutrix jest wypolerowany, macedoński słaby, a VIII spalony, no ale przy tej częstotliwości występowania na rynku...

Dla przykładu monety tu zaprezentowane posiadają notowania w acsearch:
II Adiutrix: 4 szt.
V Macedonica: 4 szt.
VIII Augusta: 15 szt.

Oczywiście nie twierdzę, że tylko tyle jest ich na rynku, szacować można, że każdego legionu jest na rynku kilkadziesiąt sztuk, ale to i tak mało biorąc pod uwagę, że ma to wystarczyć na wszystkie rynki świata ;)

Co jest ciekawe monety te są stosunkowo małe w porównaniu do późniejszych emisji tego władcy.

A żeby zakończyć jakąś ciekawostką - tego, że mój Adiutrix to II a nie I dowiedziałem się z porównania stempli - na II zawsze jest kropka po ADIVT, na I nigdy jej nie ma. Dopuszczenie dużej liczby wariantów trzeba tu odpuścić - emisja ta nie mogła być duża, osobiście wątpię, aby wykorzystano do każdego legionu więcej niż jeden-dwa stemple.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz