Na początek tego wpisu cofnijmy się do roku 356 przed naszą erą. W lipcu tego roku, w Pelli urodził się jeden z najwybitniejszych ludzi swoich czasów - Aleksander. Syn króla Macedonii Filipa II.
Po śmierci ojca w roku 336, a więc w wieku 20 lat objął on tron Macedonii i od tej pory znano go jako Aleksandra Macedońskiego, zwanego dziś Wielkim.
Kontynuował on dzieło ojca i wkrótce po spacyfikowaniu zbuntowanych poleis wyruszył na kolejne podboje. Rozbił potęgę Persji i podbił praktycznie całe jej terytorium, pod koniec życia Aleksander panował państwem rozciągającym się od Egiptu aż do Indii.
Powyższa moneta to drachma z czasów jego panowania.
Została wybita w Milecie w ostatnich latach panowania tegoż władcy.
Jeśli chodzi o sam opis, to na awersie widzimy głowę Heraklesa w prawo w skalpie lwa, na rewersie zaś Zeusa Aetoforosa na tronie w lewo, trzymającego długie berło. Po prawej widoczna legenda poziomo ALEZANROY (Aleksandra), w lewym polu monogram.
Średnica około 18 mm, waga 4.15 g, oś 11 h.
Moneta została przeze mnie nabyta w Toruniu podczas ostatnich TWNA (dodatkowy plus ;))
Oczywiście o samym władcy, jak i jego mennictwie można pisać a pisać (polecam tu zwłaszcza katalog Price'a). Ja ograniczę się do zaproponowania małej "biografii" władcy w wykonaniu zespołu Iron Maiden :)
Takie opowieści o starych monetach to ja lubię najbardziej.
OdpowiedzUsuńKrótko, na temat i... metalowo :D