sobota, 6 czerwca 2015

PTN - nowa odsłona

W dniach 29 -31 maja 2015 odbył się w Krośnie XII Walny Zjazd Sprawozdawczo - Wyborczy PTN. W jego wyniku podjęto szereg uchwał i dokonano szeregu zmian. W niniejszym wpisie postaram się streścić swoje przemyślenia wysnute na podstawie artykułu w GZN http://www.ptn-gdansk.za.pl/GZN/GZN_138.pdf oraz rozmów z jednym z uczestników oraz na podstawie własnej znajomości spraw i ludzi.
Pierwszą i najistotniejszą rzeczą od której trzeba zacząć jest nowy skład Zarządu Głównego. W jego skład wszedł jedynie jeden członek poprzedniego Zarządu - Pan Jerzy Piniński - redaktor Biuletynu Numizmatycznego. Jest to oczywisty sygnał, iż zdaniem większości delegatów (a co za tym idzie i oddziałów) dotychczasowy skład po prostu się nie sprawdził w tym trudnym dla Towarzystwa okresie. W pozostałych ciałach głównych Towarzystwa zmiany nie są aż tak drastyczne.
Zwraca uwagę fakt, że w skład nowego Zarządu Głównego weszło sporo osób stosunkowo młodych, w tym minimum trójka muzealników. Sugeruje to, iż nowy Zarząd powinien działać sprawniej i lepiej współpracować z placówkami naukowymi.
Odwołanie dotychczasowego Prezesa - pana Nestorowicza (według mnie najlepsza decyzja Zjazdu) i wybór nowego prezesa - Przemysława Ziemby z oddziału radomskiego PTN (a konkretniej prezesa tego oddziału) zapowiada zmianę na lepsze. Pan Ziemba dał się już poznać jako dobry organizator i - co najważniejsze - człowiek racjonalnie myślący, a tego Towarzystwu trochę brakowało. Tych, którzy chcą lepiej poznać jego osobę, zachęcam do zapoznania się z działaniami oddziału Radomskiego, bądź próbę kontaktu.

Z innych istotnych decyzji, Zjazd uchwalił podniesienie składki członkowskiej do 90 zł. Dla przypomnienia składka ustalona w 1999(!) wynosiła 70 zł. Jest to według mnie dobra zmiana, ale w parze z nią musi iść egzekwowanie składek od członków (dotychczas członkowie często nie opłacają składek przez długi okres czasu). Oprócz tego sugerowałbym nadwyżki roczne oddziałów przeznaczać na spłacenie strat Zarządu Głównego (który ma ostatnio ujemne saldo zysków).

Z dalszych przemyśleń - Polskie Towarzystwo Numizmatyczne stoi obecnie na zakręcie. Nowe kierownictwo powinno według mnie tak uchwycić ster, że zakręt ten zostanie z powodzeniem pokonany. Na pewno w pierwszej kolejności trzeba stworzyć taki system finansowania oddziałów i ZG, ażeby nikt nie był stratny, a towarzystwo nie popadło w długi. Trzeba też pomyśleć nad zwiększeniem zysków z aukcji i literatury. Być może należałoby przeprowadzić dokładną inwentaryzację zbędnych obiektów będących w posiadaniu zwłaszcza ZG.

Ze swojej strony wierzę w nowowybranych Zarząd i Prezesa i życzę im z całego serca powodzenia!

2 komentarze:

  1. "podniesienie składki członkowskiej do 90 zł" to jest składka miesięczna czy roczna?
    Pytam z ciekawości bo się tym zbytnio nie interesuję :)

    "dotychczas członkowie często nie opłacają składek przez długi okres czasu" a czy bycie członkiem PTNu daje jakieś korzyści oprócz ponoszenia kosztów na składki?

    Czytając "Postanowienia norworoczne" a w szczególności: "zapisać się do PTN-u (to już za chwilę zrobię);" http://moja-numizmatyka.blogspot.com/2014/12/postanowienia-noworoczne.html
    też się nad tym chwilę zastanawiałem ale ... właśnie ale po co? :)
    M.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Składka jest roczna.

      Owszem, bycie członkiem przynosi wymierne korzyści. Po pierwsze ułatwia znacznie pracę naukową, daje możliwość zdobycia dotacji do artykułów (czyt. rozszerzania pasji), oprócz tego zniżki w muzeach, tańsza prenumerata Biuletynu Numizmatycznego, możliwość uczestnictwa w zebraniach kolekcjonerskich itd itd itd. Oczywiście pomijam takie korzyści jak szerszy dostęp do literatury, kontakty z muzealnikami, łatwiejszy dostęp do zbiorów, możliwość wymiany doświadczeń, poznania nowych ludzi etc. Ale według mnie naprawdę warto. Ja jestem członkiem i nie żałuję tej decyzji, a ta składka to kwota naprawdę śmieszna w skali rocznej w porównaniu do pieniędzy jakie większość z nas wydaje na monety miesięcznie. ;) Pomijam też fakt, że rozpoczynając karierę numizmatyczną można liczyć na wsparcie merytoryczne, oczywiście dostęp do walorów NBP (bez stania w kolejce), no i to jest dobre miejsce by rozpocząć rozwijanie pasji w stronę naukową ;)

      W każdym razie ja zachęcam, bo naprawdę warto według mnie.

      Usuń