środa, 31 sierpnia 2016

Kolejne książki w biblioteczce

W poprzednim wpisie zaprezentowałem zdjęcie trzech książek, które w ciągu wakacji zasiliły moją biblioteczkę.
Są to:
"Mennica olkuska 1579 - 1601" J. Reymana;
"Najnowsze badania nad numizmatyką i sfragistyką Pomorza Zachodniego. Materiały z konferencji 50 lat Działu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Szczecinie" pod redakcją Genowefy Horoszko;
oraz
"Gabinet pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci" autorstwa Genowefy Horoszko, Mieszka Pawłowskiego i Agnieszki Pawłowskiej;




Książki te wydano na przestrzeni lat 1975 - 2015.

Co je łączy? Wszystkie trzy warto posiadać. O tym dlaczego za chwilę.

Na początek weźmy publikację najstarszą spośród tych trzech czyli monografię mennicy olkuskiej.

Książka ta została wydana w 1975 roku, liczy więc sobie już ponad 40 lat. Czy można więc jej ufać? Cóż, spójrzmy na garść faktów i liczb. 
Oprócz niej, nie ma na rynku monografii tej mennicy dla tych lat. Książka zawiera również wykaz znanych autorowi odmian wszystkich nominałów bitych w Olkuszu w latach 1579-1601. Jest ich łącznie 1403. Samych trojaków jest wymienionych 277 dla Stefana Batorego i 827 dla Zygmunta III, gdzie u Igera te liczby to odpowiednio 149 i 265. 
Nawet przy założeniu (aż tak jeszcze dzieła nie zgłębiałem), że część trojaków została błędnie przypisana tej mennicy nie można nie docenić ogromu pracy i drobiazgowości przy notowaniu odmian.
Ponadto w książce znajdziemy mnóstwo informacji i wyciągów z dokumentów dotyczących mennicy.
Według mnie pozycja mimo wieku wciąż aktualna i przydatna dla każdego zainteresowanego  mennictwem i organizacją mennicy w XVI/XVII wieku. 






Drugą w kolejności pozycją są "Najnowsze badania nad...". Książka nowsza, bo z 2004 roku. Jest wciąż do nabycia w Szczecinie za jedyne 30 zł. 
W środku 21 artykułów z zakresu numizmatyki i sfragistyki Pomorza Zachodniego. Pozycja bardzo przekrojowa, prezentująca w przystępny sposób wiedzę o znaleziskach monetarnych, obiegu monet itd. na Pomorzu. 
Warto przeczytać nawet nie będąc zainteresowanym konkretnie tym terenem! Również ze względu na bogatą bibliografię - uwaga, książka wciąga i może powodować nadmierne zainteresowanie Pomorzem Zachodnim ;)




Na koniec druga pozycja związana z Pomorzem. "Gabinet pomorski" to w zasadzie przewodnik po wystawie o tej samej nazwie znajdującej się w Muzeum Narodowym w Szczecinie. 
Bardzo ciekawa, bogato ilustrowana przekrojowa pozycja pozwalająca na poznanie mennictwa pomorskiego od jego początków do XX wieku. 
Ciekawa i przystępna forma tej pozycji pokazuje jak w łatwy sposób popularyzować numizmatykę. A i cena (9 zł) jest impulsem powodującym chęć zakupu ;)








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz