sobota, 23 maja 2015

To jak to jest z tymi plombami....

Już jakiś czas temu obiecałem zamieścić wpis na temat tego, jak klasyfikować plomby i czy wszystkie można zaliczyć do numizmatyki.
Odpowiedź wcale nie jest taka prosta...
Plomb istnieje ogrom, opracowań niestety brak.
Znane są plomby solne, browarów, firmowe, celne, bankowe, urzędowe, dominialne etc. etc. Jednak czy wszystkie możemy zaliczyć do numizmatyki? Sprawdźmy.
Plomby dominialne z pewnością można zaliczyć do numizmatyki - skoro bowiem zaliczamy do nich monety dominialne, to i plomby jak najbardziej się tu nadają.

Spójrzmy więc dalej.
 Oto plomba komory celnej:



Czy można ją zaliczyć do numizmatyki? Według mnie jak najbardziej. Nie dość, że ma bezpośredni związek z pieniądzem, to jest to plomba urzędu państwowego- tylko on ma prawo pieczętować swoje dokumenty/worki etc tą plombą. (Na tej samej przecież zasadzie do numizmatyki zaliczamy pieczęcie)

Następnymi plombami są bankowe - tu nie ma najmniejszego problemu, związek tych plomb (w tym zwłaszcza banków centralnych) z numizmatyką jest oczywisty.

Przejdźmy więc do ostatniej, największej grupy - firm, browarów, plomb solnych, kolejowe etc, etc.

Oto tego typu plomba:


Z tymi plombami mam największy problem. Jako takie nie mają najmniejszego związku z numizmatyką. Ale... jeśli zaliczamy inne plomby do numizmatyki, to dlaczego nie mamy i tych do niej zaliczyć...

Podsumowując: plomby są częścią składową numizmatyki i mają z nią nierzadko dużo wspólnego. Czy wszystkie możemy uznać za numizmatyczne. W zasadzie tak, choć można mieć pewne zastrzeżenia do przynależności plomb firmowych/kolejowych do tej gałęzi nauki, jako że z pieniądzem mają one niewiele wspólnego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz