czwartek, 12 lutego 2015

Bank Polski

Ostatnio obiecałem Wam pokazać jedną z moich plomb, padło więc na najnowszy nabytek, który dziś właśnie do mnie dotarł. Jest to plomba Banku Polskiego.

Bank Polski Spółka Akcyjna – bank prywatny z prawem emisji z siedzibą w Warszawie, założony 15 kwietnia 1924 (a faktycznie działający od 28 kwietnia 1924), na mocy ustawy o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej, w formie spółki akcyjnej z kapitałem 100 mln zł. Później kapitał podniesiono do 150 mln, podzielonych na 1,5 mln akcji po 100 zł każda.

Głównymi zadaniami Banku Polskiego SA było: emisja pieniądza, regulowanie obiegu pieniężnego i ułatwianie kredytu. Powołanie Banku było jednym z etapów reformy pieniądza Władysława Grabskiego. Ponieważ Bank był spółką akcyjną prawa handlowego, której akcje nabyli w drodze emisji publicznej zwykli obywatele, był w dużej mierze niezależny od rządu, ale realizował jego politykę pieniężną. Tyle wikipedia... To tak dla przypomnienia ;) a teraz czas na plombę:


Jak widać jest w bardzo ładnej patynie, wyraźnie odciśnięta. Należała do oddziału 26 w Łomży - tu bardzo miło, że na plombie jest to napisane, bo podejrzewam, że niełatwo się dowiedzieć jaki oddział przed wojną miał jaki numer. Plomba według mnie pochodzi z lat 30-tych XX wieku, pytanie z czego? Obstawiam worek bankowy, albo coś w tym rodzaju, ale ciężko powiedzieć... W każdym razie dla mnie ozdoba kolekcji :) i co, plomby to nie numizmatyka? Teraz chyba widać doskonale, jak błędna to opinia :)

1 komentarz:

  1. Plomby to raczej nie numizmatyka i w zasadzie nie wiadomo jak tego typu "zainteresowania" nazwać. Oprócz kilku broszurek powstałych przy wykopaliskach średniowiecznych, o plombach nie ma nawet żadnej literatury, katalogów itd.
    Cieszę się,że zainteresowałeś się ołowiem. Wydaje mi się, że plomby są równie ciekawe jak monety czy banknoty. Mają tę przewagę, że są nieopisane i praktycznie każda wymaga sporego wysiłku aby ją zidentyfikować. Niosą wiele niewiadomych a ich końcowa identyfikacja oparta jest głównie na przypuszczeniach i teoriach.

    OdpowiedzUsuń