środa, 9 lipca 2014

Kalendarium historyczno-numizmatyczny: 9 lipca

9 lipca to dzień ważny zwłaszcza dla gdańskich Numizmatyków. Ponadto dzień pośrednio istotny dla historii Polski oraz rosyjskiego mennictwa (choć w mniejszym stopniu). Jest to bowiem dzień: nadania Gdańskowi przywileju piotrkowskiego w 1455 roku, utworzenia Wolnego Miasta Gdańska w 1807 roku po pokoju w Tylży, oraz wstąpienia na tron carycy Katarzyny II.
 Zaczniemy od carycy Katarzyny. Wszyscy chyba wiedzą jakie miała znaczenie dla historii polskiej, dlatego powiemy tylko o jej znaczeniu dla mennictwa rosyjskiego. W zasadzie nie jest  ono zbyt wielkie, chociaż kontynuuje okres monogramów na monetach Rosyjskich, które był niezmiernie kunsztownie wykonane i w zasadzie to chyba tle z jej znaczenia (nie jestem znawcą monet carskich dlatego nie będę się nad tym rozwodził).

Przejdźmy więc do rocznic gdańskich. Nadanie Gdańsku przywileju piotrkowskiego w 1455 roku, zawierało oprócz wielu przywilejów i ulg dla miasta również prawo do wybijania w mennicy miejskiej własnej monety z imieniem królewskim. Efektem tego zapisu była emisja srebrnych szelągów z imieniem Kazimierza Jagiellończyka, które są chyba pierwszą monetą z herbem Gdańska w historii miasta.
Źródło: www.katalogmonet.pl

Drugą ważną rocznicą dla Gdańszczan, która dziś wypada jest rocznica pokoju w Tylży, na mocy którego utworzono Wolne Miasto Gdańsk. Dla numizmatyki jest to o ile istotne, że rozpoczyna okres bicia niezwykle cennych monet tego okresu, które są też niestety masowo podrabiane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz